nagyhaboruk
nagyhaboruk
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
A kt hbor kztt
 
A Blitzkrieg
 
Nyilatkozat
Figyelmem! Az oldal kszti nem llnak kapcsolatban semmilyen nci szervezettel, s hatrozottan elutastjk (mint borzalmat) a nemzetiszocialistk eszmit. Az itt tallhat kpek KIZRLAG tjkoztatsra szolglnak.
 
Chat
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Hitler s a nmet katona

Hitler s a nmet katona

 

Hitler Adolfnak, aki a msodik vilghborban a nmet hadsereg legfbb vezetje, a nmet politiknak irnytja s egsz Eurpnak ura volt, katonai plyafutsa szerny kezdetekkel indult mg az els vilghbor sorn. Lelkesen fogadta a mozgsts hrt, fnykp rktette, amint a mncheni ujjong tmegben ott lelkesedik a kzposztlybeli girardi kalapos, csokornyakkends fiatalembereknek a trsasgban. nknt jelentkezett egy bajor gyalogezredbe a frontra, vgigharcolta a hbor ngy esztendejt. J katona volt, kitntetseket kapott hromszor sebeslt meg, tisztjei j minstseket adtak rla, elismertk btorsgt. Futr beosztsban volt, ami az egyik legveszlyesebb feladatott jelentette, a futrnak mennie kellett brmilyen gy-, vagy gppuskatzben, s Hitler kplr habozs nlkl ment. Hozz kell tegyk azonban, hogy megmaradt kplri sznvonalon, mg az altiszti rendfokozatot sem szerezte meg, ilyen formn kezdettl fogva hinyzott belle a szakmai tuds, helyette intuciira tmaszkodott, s autodidakta mdon kszlt fel egy-egy feladatra. Mr kancellr korban tizenhatezer ktetbl ll knyvtra volt, amely magba foglalta az egsz hadtrtnelmet, ezeket mind jl ismerte, de ltalban nem tanulni kvnt bellk, mint ksbb feljegyeztk rla, hanem ezekkel a knyvekkel felvrtezve, ezekbl mertett rvekkel kvnta altmasztani sajt elkpzelseit. Tovbbi problmt jelentett szmra, de a nmet katonapolitika s hadvisels szmra is, hogy kizrlag a nyugati hadszntren harcolt, elssorban angol csapatokkal llott szembe, teht az ottani meteorolgiai, tereptani viszonyokat ismerte, az ottani thlzatot, vastvonalakat, soha nem jrt keleten, teht nem ismerte az orosz katont, sem az orosz tlnek, rossz idjrsnak szlssgeit. Ktsgtelen tny, hogy igyekezett elmletileg ezen hinyokat ptolni,  de az sohasem felet meg annak, amit valaki a sajt szemvel lt, s gyakorlatilag megtapasztal.

rdekes feljegyzseket tartalmaznak udvari fnykpsznek, rgi bizalmasnak, st azt lehet mondani bartjnak, Heinrich Hoffmannak (egybknt Eva Braun nagybtynak) emlkiratai, amelyben elmondja, hogy 1939 augusztusban azt a megbzst kapta Hitlertl, hogy Ribbentropot elksrve Moszkvba az emlkezetes paktum alrsra, tartsa nyitva szemeit, s mindent figyeljen meg Sztlinrl, s utna szmoljon be neki. Hoffman elksztette a kvnt feltteleket, rszt vett a fogadsokon, kezet szortott Sztlinnal, s utna Hitler rendkvl izgatottan krdezte, hogy mi volt az ltalnos impresszija Sztlinrl?

-   ,, Hogy szinte legyek, engem elragadott s nagy hatssal volt rm. Annak ellenre, hogy alacsony figura, szletett vezr, a hangja kellemes, dallamos, szemeiben pedig lehet ltni az intelligencit s a ravaszsgot. Velnk szemben igazn elragad hzigazda volt, nem ragaszkodott a ceremnihoz, s nem osztotta annak a mltsgtejes voltt. gy hiszem,  hogy a beosztottai renkivl mly tisztelettel viseltetnek irnyba.

-         Hogyan adja ki az utastsait- krdezte Hitler-, valamilyen jelt ad a kvnsgrl?

-         ltalban Molotovot hasznlja,  mint szcsvt-vlaszoltam-, s egy rvid, szinte szrevehetetlen kzmozdulattal irnytotta az egsz krnyezett.

 Hitler elmosolyodott:- gy ltszik teljesen a varzsa al esett a nagy Sztlinnak kedves bartom… s mi a helyzet az egszsgvel? Azt mondjk, hogy nagyon beteg ember, s ezrt egy egsz sereg dublrt alkalmaz, vagy gondolja, hogy aki ott volt ezen az sszejvetelen, egyike volt a titkos dublrknek?- krdezte trflkozva Hitler.

-                    Abbl tlve hogy gy fstlt, mint egy kmny, ivott, mintegy kefekt s alaposan belakmrozott, azt mondhatnm hogy egszsges s valdi volt.

-                    Valban annyit cigarettzik? – rzta fejt Hitler rosszalllag, mivel a dohnyzst soha nem tudta megrteni.

-         Hogyan fogott kezet nnel?

-          Szoros s szvlyes kzszortsa volt, amely nagyon tetszett nekem- mondtam az igazsgnak megfelelen.

-         s valjban csak gesztus volt, amit mondott a pohrkszntben, vagy az az rzse, hogy benne volt az szintesg is?

-         Meg vagyok arrl gyzdve, hogy ez tbb volt a formalitsnl, Frerem, n szintn bzom benne, hogy valjban becsletes volt, bartsgval, nnel s a nmet nppel szemben”.

(Megjegyzs: Nem Hoffman volt az els s az utols, akit Sztlin megtvesztett. FP.)

 

Az egsz hbor menetben problmkat okozott az a krlmny, hogy Hitler- ellenkez mdon Sztlinnal- mindjrt sikerekkel kezdte plyafutst. Mg Sztlinnak az 1920-as lengyel kudarcval is meg kellett kzdenie, kudarcot vallott Finnorszgban, s az 1941-es esztend is sorozatos veresgekbl llott, rjtt arra, hogy maga nem csalhatatlan, egyre inkbb tmaszkodott a tbornoki karra, azok ksztettk a haditerveket, csak legfbb dntnkknt jvhagyta, vagy valamicskt vltoztatott rajtuk -, ezzel szemben Hitlernek kezdetben jelents sikerei voltak. Politikailag a Rajna-vidki bevonuls az „Anschluss”,  a cseh krdseknek egy puskalvs nlkli „megoldsa”, a konzervatv katonk fejcsvlst kivlt lengyel s norvgiai villmhbor, Manstein gyzelmet hoz tervnek a vgrehajtsa a nyugati hadmveletekben, ejternys- s vitorlz csapatok bevetse a belga erdk s a holland replterek ellen, ksbb a krtai vllalkozs, mind-mind olyan akci volt, amely tle szrmazott, vagy amelyekben jelents szerepe volt, s ennl fogva meggyzdtt rla, hogy csalhatatlan s tvedhetetlen, s akkor amikor megvltoztak a krlmnyek s nem lehetett mindent rajtatsszeren, intuitv mdon, vagy az akarater  puszta kinyilvntsval, mint a 41-es tli visszavonulst meglltani, ettl kezdve lefel indult a plyafutsa.

Hasonlkppen ellenttes volt a kzvetlen krnyezetvel s a vezrkarral val kapcsolata is. Ismeretes, hogy Sztlinnl rotcis mdon vltogattk egymst a kzvetlen krnyezetben lev magasabb parancsnokok, s minden jelents hadmveletre kikldte a fhadiszlls kpviselit, hogy pontosan beszmoljanak az ottani esemnyekrl s trtnsekrl. Ezzel szemben a hitleri vezets ragaszkodott nhny meghatrozott szemlynek a jelenlthez, akiktl semmifle mdon nem volt hajland megvlni. Ez hozzjrult ahhoz a negatv folyamathoz, hogy az 1939 s 1940 hadjrataitl eltren a ksbbiek folyamn maga csak nagyon ritkn ment ki a hadiesemnyek sznhelyre s kizrlag az rsos, tvbeszl, vagy szbeli jelentsek alapjn tjkozdott, s a vgn tnylegesen elszakadt a frontok vals esemnyeitl. Ennek betetzse mr az volt, amikor 1945-ben a berlini bunkerbl nem ltez hadseregeket s hadtesteket irnytott, szintn papron rkez jelentsek alapjn.

maga rendkvl nagyra tartotta katonai mivoltt, 1941 szeptember1-jn kijelentette, hogy „ettl kezdve nem vagyok ms mint a Reich, a Birodalom els katonja, s jbl felvettem az egyenruht, amely a legszentebb s legkedvesebb szmomra. Ezt nem fogom levetni, amg a gyzelmet nem biztostom, vagy nem fogom tllni a hbor kimenetelt.” s ezen az els vilghbors vaskeresztjt viselte minden alkalommal. Valban a kezben tartotta a hbor teljes menett, hiszen a harccselekmnyek els szakaszban hromsikeres hadseregcsoportot parancsnokt, von Leebet, von Bockt, s von Rundstedtet menesztette a vgs kifejlet eltt, az ltala 18 tbornagybl 11-et, a 37 vezrezredesbl 21-et mozdtott el, s a ngy hbor alatti vezrkari fnkk kzl, mint Halder, Zeitzler, Guderian s Krebs, egyikkel sem tudott huzamosabb ideig egyttmkdni. Keitel s Jodl ugyan az OKW-ban vgig mellette voltak, de k csak nll gondolat nlkli irodista szerepet tltttk be, akik kszsgesen blogattak s vgrehajtottk minden rlt parancst.

Hitler teht nemcsak nevben, hanem valjban is a birodalom els katonja volt. Els vilghbors tapasztalatai alapjn azonban mindig bizonyos gyanakvssal tekintett a tbornoki karra, a vezetinek legnagyobb rsze vezrkari tiszt, vagy tzr volt, gy Rundstedt s Bock a vezrkarnl, Halder s Leeb a tzrsgnl, Manstein s Kesselring ismt a vezrkarnl szolgltak. Flvetdik az a lehetsg is, hogy Zeitzlert azrt vlasztotta ki vezrkari fnknek, mert alacsony beoszts gyalogsgi tiszt volt lvszrkokban, ppen gy, mint maga Hitler, s azrt lettek bizonyos fokig Rommel, Dietl, Model, vagy ppen Schrner a legkedvesebb parancsnokai, mert kimagasl fiatal tisztek voltak, s nem a konzervatv arisztokrata tiszti kasztbl szrmaztak.

Megllapthat azonban, hogy a hadseregben s lgierben szolgl 1400 tbornoki rang kzl a hbor sorn nem kevesebb, mint 500 esett el a csatatren (a fogsgba esetteket, vagy Hitler ltal kivgeztetetteket, ngyilkossgot elkvetket nem szmolva), ami rendkvl magas szm, taln pldanlkli ms hborknak az adataival sszehasonltva.

Msik lnyeges vonsa volt, hogy szerette a parancsnoki szinteket sszekeverni, s egymssal folyamatosan ellenriztetni, hogy vgl is egymssal vetlked szervek fltt dnthessen, s dntbrknt szerepeljen. gy tulajdonkppen ngy vezrkar funkcionlt; az OKW, amely sajt trzse volt, a szrazfldi hadsereg fparancsnoksga, az OKH, a lgier, a Luftwaffe, az OKL, s a haditengerszet, az OKM. A fegyverkezsi ipart egy kln minisztrium irnytotta, a hrszerzsnek a begyjtsi szervezete s analizlsa 12 gynksgre hrult, ezek kzl az Abwehr, amely a legismertebb, csak egy volt a sok kzl, S akkor mg nem beszltnk Himmler magnhadseregrl, az SS-rl, amely nagysgban s befolysban a hbor menete alatt folyamatosan ntt.

Ami Hitler katonapolitikjt illeti, kzponti s f clja volt Franciaorszgnak mint nagyhatalomnak rks kikszblse, ha ezt tartjuk a szemnk eltt, akkor minden cselekedete mozgatrgja vilgos lesz. A beavatkozs Spanyolorszgban, a szvetsg Olaszorszggal, a Saar-vidk visszaszerzse, a Rajna-vidk megszllsa, Csehorszgnak, ennek az elretolt francia erdtmny-kpzdmnynek a megszntetse, a Nyugati Vdelmi Falnak a ltrehozsa, a megnemtmadsi szerzds a Szovjetunival, s az lland, szinte mr beteges bkektsi ksrletek Anglival. gy vlte, csak Franciaorszg sztzuzsval lehet Nmetorszg olyan helyzetben, hogy nem akadlyozhatja senki Kelet Eurpnak a meghdtsban. Hogy a nmet uralom alatti Eurpa ltrejjjn, ennek kt flelmetes akadlya volt, amely tjba llott, Anglia s a Szovjetuni. Hitler abban bzott, hogy elbbit a maga oldalra tudja lltani, a msikat pedig slyosan lebecslte. Hitler megrtette, hogy a siker kulcsa Anglival val megegyezsben nyugszik. A Mein Kampfban is, amikor a csszr politikjt ostorozta, megllaptotta, hogy ,,az angol npre gy kell tekintennk, mint a legrtkesebb szvetsgesre a vilgon. Anglia tmogatsnak megnyersre nem hozhatunk elg sok ldozatot’’, ezekbl kvetkezik, hogy t terheli a felelssg, hogy elkvette azt a hibt, amelyrt II. Vilmost is fellelss tette, nem sikerlt neki megszereznie Nagy-Britannia bartsgt, vagy legalbbis semlegessgt . az olaszokkal kttt szvetsg gyenge kompenzci volt az angoloknak az elidegentsrt.

Ami a tulajdonsgait illeti, emberfeletti llhatatossgrl beszlnek letrajzri (legalbb is azok, akiket minimlis objektivits jellemez), s hitrl a sajt j csillagzatban. Konkrtan Manstein szerint aki emlkirataiban foglalkozik Hitlerrel ,,csodlatos tudsa s emlkezkpessge van, ppgy, mint teremt fantzija a technikai s fegyverkezsi krdsekben.’’ Megjegyzi azonban, hogy a Luftwaffe tovbbfejlesztse, s az atomtechnika tern ppen a fellmlhatatlansgba vetett vak hite vgzetes kvetkezmnyekkel jrt Nmetorszg technikai lemaradsa szempontjbl. Nem igazn rdekeltk olyan tallmnyok, mint pldul a radar, az atombomba, a sugrhajts replgpek, vagy a rakta technika ez meghaladta mr az rdekldsi krt.

Tlbecslte ugyanakkor a hagyomnyos technikai eszkzket, egy tengeralattjrtl, vagy egy „Tigris” pnclostl csodkat vrt. Hinyzott a katonai tudsa, ppen a hinyos elkpzettsge folytn, ugyanakkor felismert bizonyos operatv lehetsgeket, de ezt mr az orosz hadjrat sorn fleg gazdasgi tnyezk irnytottk. Katonai tren mrtktelen volt, tlbecslte sajt akaratnak erejt. Mg politikai tren szvesen hazardrozott s vllat kockzatokat, katonai krdsekben legtbb esetben visszahzdott a riziktl. Ez mutatkozott abban a tulajdonsgban is, hogy terletet soha fel nem adott, mindent meg akart tartani, mellkhadszntereket is, a nagy jelentsgek rovsra. gy pldul 1945 tavaszn jelents erket llomsoztatott a Baltikumban, Norvgiban, Dniban s Krta szigetn, amikor mr Berlin szomszdsgban lltak az oroszok.

A dntseket szerette halogatni, ennek ltalban slyos kvetkezmnyei lettek, mint pldul az 1943. vi nyri kurszki tkzetnek. Hetekig kellett kapacitlni, hogy tarthatatlan llsokat feladjon. Ami a vesztesgeket jelenti, azok csak puszta szmokat jelentettek szmra. Soha nem vizitelt meg egyetlen hadikrhzat sem, jllehet ez Vilmos csszrnak egyetlen katonai jelleg tnykedse volt az els vilghbor alatt.

Mint „hadvezr” beavatkozott a hadseregcsoportok, hadseregek, st mg a hadosztlyok vezetsbe is. Manstein megjegyzi, hogy csak hossz rk alatt tart vitk utn lehetett nagy ritkn egy egy- pozitv dntst kicsikarni tle.

Egy msik szerz, Bucheit, kln knyvet rt „Hitler als Feldherr” teht „Hitler a legfbb hadr” cmmel, is kiemeli a szokatlanul nagyszer memrit, kpes volt ktsgbeejteni mg szakrt tiszteket is, amikor egy-egy fegyverfajtnak rmutatott a gyengjre, vagy paramtereinek javtst srgette, mgpedig nem ltalban, hanem konkrtan a lnyegre tapintva. Bucheit is  kiemeli a fanatikus hitt sajt kldetsben, s azt az intuitv szelemet, melybl hinyzott az rtelem uralma. Jellemzje volt a tlzott kvetels a csapatokbl, csak a pillanatnyi helyzetek rdekeltk, lineris harcszata pedig kiltstalan volt. Tbornokait egyszer parancs meghatrozsa helyett kimert utastsok znvel rasztotta el, ezzel megbntva improvizatv, manverez s cselekv kpessgket, amelyet az adott hadmveleti, vagy harcszati helyzet ppen megkvnt. Szvetsgeseivel szemben egy percig sem volt szinte, s teljesen hinyzott a kzs tervezs, nemcsak a tvoli Japnnal, de a f szvetsgesnek tartott Olaszorszggal is, a kisebb orszgokrl, mint, Magyarorszg, Romnia Finnorszg stb. nem is beszlve.

Ktsgtelen, valami mgikus er sugrzott belle, szemeivel szinte hipnotizlta partnert, kitn sznok volt, beszdeiben az akarat, a szenvedly s a harci tz lobogott, amely millikat tudott lenygzni. Sztlinnal ellenttben rendkvl sokoldal mveltsggel rendelkezett, gy a kpzmvszet, az irodalom, a zene, s a trtnelem vonatkozsban. Amiben hasonltottak egymsra, az a knyrtelensgen kvl a mrhetetlen antiszemitizmus volt, amely Hitlernl mg a „magasabb rend” rja-faji bolondrival is prosult.

Taln, mert fiatalsgt nagy nyomorban tlttte, ksbb sem kedvelte a luxust, a flsleges pompt, csupn a protokollris ceremnik idejre, a trgyalpartner elkprztatsra adott pomps fogadsokat. Megmaradt vegetrinusnak, alkoholt egyltaln nem fogyasztott, s ki nem llhatta a dohnyzst, amelyet jelenltben megtiltott. Imdta a termszetet, letnek utols hat vt mgis egy cska beton barakkban tlttte, ahonnan „irnytotta” a hadmveleteket.

A hbor utols szakaszban mr az elkerlhetetlen veresgnek az rnyka nyomta r a blyegt arcra, viselkedsre s magatartsra. Az utols kt vben mr csak egy mozg, s beszl holttestnek volt tekinthet, aki mr annyira biztosan ki van szemelve a srra, mint az a sok milli, akik dikttorsga alatt vesztettk letket a frontokon, vagy a koncentrcis tborokban.

1944 tavaszra mr egy megtrt regember volt, aki megregedve vonszolta magt, s balkeznek reszketst jobbkezvel kellett leszortsa. Stauffenberg mernylete ta dobhrtyja beszakadt, nagyot halott, s csak sokszoros nagytval tudott olvasni. Arca hamuszn volt, felpuffadt. Mint Sztlin, is jszaka dolgozott, a dlelttket ers altatval taludta, mikzben halaszthatatlan dntseket kellett volna hoznia. Orvosnak gyakran panaszkodott, hogy rmlmai vannak, A Sztlingrdnl csontt fagyott katonk rnyai ksrtik llandan. Az egykori rettenthetelen frontharcos most ott llt terhelve azzal a slyos vtekkel, hogy sajt genercijnak gyermekeit milli szm kldte a hallba, s Nmetorszgot egy msodik veresgbe vezette. Ftumba vetett hitt azonban vgig megrizte, s halla eltt felismerte, hogy nem volt mlt a nmet np vezetsre.

A fizikai szthulls csupn kls jele volt ennek a bels sszeomlsnak.

Ahogy a Vrs Hadsereg katoninak mltatst Zsukovval kezdtk, A Wermacht esetben elssorban Erich von Manstein tbornagy neve merl fel, akinek szemlyrl s hadvezri zsenijrl majd mg sok sz esik.

A nmet katona  harcrtknek vonatkozsban pedig az objektivits kedvrt idzzk egy amerikai szerz tollbl, akinek a mondanivalja a krl a krds krl csoportosul, hogy mirt voltak a nmet katonk jobbak a harcban. „Hossz tanulmnyozs utn rjttem, hogy a nmet katonk teljestmnye s harckzsge folyamatosan meghaladta a nyugati szvetsgesekt, az amerikait, az angolt s a francit. Meg lehet llaptani, hogy mintegy 50%-ban volt ezeknl klnb. Ms szavakkal az n modellem, mutatja hogy 100 nmet katona egyenl rtk volt 150 amerikai, brit, vagy francia katonval. Tbb mint 150 csatt s sszetkzst tanulmnyoztam t, ltalban hadosztly szinten, s ez a 50%-os nmet flny letagadhatatlanul megmaradt. Ez megllapthat volt a hbor korbbi szakaszaiban is, br az els, de 1944-ben is rvnyes volt az Ardennekben.

Az oroszokkal szemben mintegy 15 csatnak a tanulmnyozsa utn megllaptottam, hogy a nmet flny tbb mint 100%-os volt, azaz 100 nmet katona egyenrtk volt 200 szovjet katonval. Ez akkor is fennllt, ha a nmetek tmadtak, s akkor is, ha vdelemben voltak, s ha lgi flnnyel rendelkeztek, akkor is, ha nem. Akkor is, ha megnyertk a csatt s akkor is, ha azt elvesztettk. Mi azrt nyertnk meg a hbort, mert a szvetsgesek tlerben voltak a nmetekkel szemben emberekben gpanyagban egyarnt. A  nmetek persze nem voltak uralkod faj, mint azt Hitler lltotta, csak jobban kszltek fel a hborra, mint azt mi tettk, jobban hasznltk fegyvereiket, s sokkal professzionlisabban tevkenykedtek, mint mi. A katonai rendszerk, amely a nagyszer porosz vezrkari szisztma krl plt fel, olyan katonkat s vezetket produklt, amelyek tlagosan jobban harcoltak, mint az ellensgeik.

 

(Ebbl is ltszik hogy egyetlen ember okozta a hbor elvesztst aki mindenfle harci tuds nlkl prblta kitnbbnl kitnbb tbornokai munkjt elvgezni.)

 

 

                                                            by:Ernszt

 

 
ra
 
A Spanyol polgrhbor
 
Szavazs
Milyen az oldal?

Kirly!
Nagyon j!
J.
Elmegy
Trhet
Rossz
Pocsk!
Nagyon rossz!
Ide tbbet nem jvk.
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Fontos szemlyek
 
Hadurak s hadseregek
 

* Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. *    *****    Elindult a Játék határok nélkül rajongói oldal! Ha te is szeretted a '90-es évek népszerû mûsorát, nézz be ide!    *****    Megjelent a Nintendo Switch 2 és a Mario Kart World! Ennek örömére megújítottam a Hungarian Super Mario Fan Club oldalt.    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    ✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.